Doç.Dr. Kasım ÖZTOPRAK

Doç.Dr. Kasım ÖZTOPRAK

Doktora: Bilgisayar Mühendisliği (Ortadoğu Teknik Üniversitesi)
Yüksek Lisans: Bilgisayar Mühendisliği (Ortadoğu Teknik Üniversitesi)
Lisans: Bilgisayar Mühendisliği (Ortadoğu Teknik Üniversitesi)

Çalışma Alanları: Bilgisayar Ağları, Siber Güvenlik, İletişim Güvenliği, Büyük Veri İşleme, Modelleme, Bilgisayar Donanımı

Kısa Özgeçmiş: 1973 yılında Sivas’ta doğdu. Malatya Fen Lisesini bitirdikten sonra, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Lisans (1996), Yüksek Lisans (2000) ve Doktora (2008) derecelerini tamamladı. Doktora eğitim sırasında Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde de okudu. 2002-2008 yılları arasında Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra KTO Karatay Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde (2010-2019) Yardımcı Doçent olarak görev aldı. Doçent Dr. Kasım Öztoprak Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde çalışmaktadır.

kariyerine ilave olarak 1997-2003 yılları arasında Sağlık Bakanlığı’nda ve 2003-2008 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı’nda Dünya Bankası destekli projelerde danışman olarak yer almıştır. Tüm ilköğretim ve ortaöğretim sistemi tarafından kullanılmakta olan e-okul projesinin önerilmesinde ve geliştirilmesinde fikir sahibi ve destekleyicisi olmuştur. Türkiye’ ye Intenet’ i getiren ve 4 yıl boyunca işleten TR-NET proje ekibinin bir parçası olmuştur. Farklı seviyelerde 25 yılı aşkın süredir telekomünikasyon sektöründe yer alan Dr. Öztoprak, 2016-2019 yılları arasında Teknoloji, Strateji ve Bilgi Güvenliğinden sorumlu Türk Telekom Genel Müdür Danışmanlığı görevini üstlenmiştir.

Aralık 2017-Ocak 2019 yılları arasında Linux Vakfı Ağ İletişimi (Linux Foundation Networks) yönetim kurulu üyesi olarak ve yine Aralık 2017 ve Ocak 2019 yılları arasında Open Network Foundation’ da alternatif yönetim kurulu üyesi olarak görev almıştır. Dr. Öztoprak IEEE ve IEICE üyesidir.
Dr. Öztoprak son 20 yılda, Başkent Üniversitesi (Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü), Çankaya Üniversitesi, TOBB ETU ve Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerinde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev almıştır.
 

İletişim Bilgileri

Merkez Kampüs
Melikşah Mah. Beyşehir Cad. No:9 42080 Meram / KONYA
Telefon: 03322235319
E-posta: kasim.oztoprak@gidatarim.edu.tr

CV - Akademik Sayfa

YÖK Akademik